Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.
„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват органи
Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.
Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.
Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.
„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.
За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева.
С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт на 22 ноември. Музикалното събитие ще се състои в зала "Сливен" и е последната изява на формацията за тази година.
Концертът ще е под палката на маестро Симон Павлов и с участието на тромпетиста Георги Грозев, съобщиха от Симфоничен оркестър - Сливен.
Програмата включва Сюита из балета "Дон Жуан" от Кристоф Глук, Концерт за тромпет и оркестър в ми-бемол мажор от Йохан Баптист Неруда и Симфония No. 45 във фа-диез минор "Прощална" от Хайдн.
Сцената на залата отново ще бъде завладяна от младежки дух, съчетан с високо изпълнителско майсторство и елегантно поднесена програма, посочват от оркестъра.
В началото на октомври Сливенският симфоничен оркестър започна своя 92-ри творчески сезон с бароков концерт Concerto grosso, в който поднесе на публиката шест музикални шедьовъра
Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.
На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Елиа Георгиева, Uke Duo, The Breakthrough, Eleeza & Vassi.
Всички събития от програмата са със свободен достъп.
Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ представя в зала 1 на НДК концерт-спектакъла „Ела се вие, превива" с участието на Симфониета (Враца) и над 140 души екип. Събитието е на 29 септември, съобщават организаторите.
Проектът е посветен на българската сватба. Ще бъдат представени музикално-танцови картини, пресъздаващи сватбени ритуали и пролетните празници от различни региони на България.
„След поредица от концерти в страната, продължава успешната симбиоза между фолклорен и симфоничен оркестър реализирана по време на целия концерт. Зрителите ще се насладят и усетят цялостното въздействие и звук с плътност, мащаб и обем, непознат и дори революционен за фолклорното ни изкуство“, разказват от екипа на ансамбъла.
По думите им водеща роля за тази музикална симбиоза има Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян.
Пиесата на Йордан Радичков е разработена от новосформирания театрален състав към културната институция с ръководител Тодор Бенчев. Режисьор на спектакъла е Цветомир Иванов, водещ на популярното предаване „Семейни войни“.
„Наследниците дариха авторските права на читалището, за да можем да реализираме постановката. Композиторът Константин Добрев също безвъзмездно композира и записа в студио музиката за спектакъла и дари труда и таланта си“, разказа Марешка.
Тя посочи, че основният двигател за реализиране на постановката в толкова мащабен вид е ръководителят на трупата Тодор Бенчев и че се надява тя да може да бъде игра
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".
Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов.
Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.
През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.
През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския пазар в София.
Груповата експозиция ще представи художествената продукция в рамките на 2025 г, съобщават организаторите.
Изложбата Market of Desire: Women’s Market включва творби на десет популярни на международната сцена български и чуждестранни визуални артисти, които двете галерии представляват - Лазар Лютаков, Викенти Комитски, Иван Мудов, Стефания Батоева, Цветомира Борисова, Лиз Елтън, Хуа Клерже, Стефан Лоа, Лоран Фарни, Амикам Торен. Творбите им са вдъхновени от контекста на Женския пазар в София.
Market of Desire: Women’s Market се занимава с широк спектър от теми - капиталистическия реализъм и неговото влияние върху традиционната култура и общностите, магазинит